четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Македонија конечно поразена

belgija-makedonija-615x400

Последни вести

Македонската кошаркарска репрезентација во четвртиот натпревар го претрпе и првиот пораз во квалификациите за Евробаскет 2015, откако нашите кошаркари загубија на гостувањето против Белгија со 63-60. Иако одиграа квалитетно во повеќе аспекти од кошаркарската игра, македонските репрезентативци го загубија натпреварот поради огромниот број на загубени топки, дури 25, премногу за да може да се стигне до триумф против силен ривал како Белгијците.

Хендрикс оствари дабл-дабл од 14 поени и 14 скокови, Марко Симоновски постигна 11 поени, а зад него се најдоа Трајковски со осум, Ѓуроски со седум и Војдан Стојановски и Костоски со по седум поени.

Овој пораз нема преголемо значење за реализацијата на зацртаната цел – пласман на Евробаскет 2015, што би можела да се оствари веќе во следното коло, со триумф на домашен терен над аутсајдерот Данска и пораз на Белорусија на домашен терен од Белгија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести