вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија на водечки саем на свежо овошје и зеленчук во Берлин

Овој саем нуди идеална можност да се презентираат најразличните видови на производи

slika (1)

Поврзани вести

Со финансиски средства што ги обезбеди Владата, наменети за промоција на македонското извозно земјоделско производство на светските реномирани саеми за храна и вино, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во периодот од денеска до седми февруари ќе го организира настапот на саемот за свежо овошје и зеленчук Фрутлогистика, Берлин – Германија.

Саемот „Фрутлогистика 2014“, (FRUITLOGISTICА 2014 ), Берлин претставува водечки меѓународен саем за свежо овошје и зеленчук, на кој секоја година присуствуваат  приближно 2.600 изложувачи и 60.000 посетители од над 130 земји од светот, меѓу кои и глобалните лидери во индустријата за свежи производи и истиот е место за согледување на најновите трендови, како и развој во производството и трговијата на свежо овошје и зеленчук.

Овој специјализиран саем им нуди на сите сектори поврзани со свежо овошје и зеленчук, идеална можност да ги презентираат своите производи од самото нивно производство до точката на продажба, како и идеална можност за остварување на меѓусебен бизнис.

Секторот за маркетинг и квалитет на земјоделските производи, при Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, во соработка со новоформираното здружение на оператори со свежо овошје и зеленчук – „Викторија“,  ја презентираше поддршката за промоција на македонските земјоделски производи што ја овозможува Владата на Република Македонија преку Програмата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој. Беше дискутирано и позитивното искуство што го имаа фирмите од учеството на Фрулогистика минатата година и што резултираше со зголемен број на купопродажни договори.Токму ова придонесе и оваа година, интерес за учество на саемот да пројават едни од најголемите фирми во секторот  свежо овошје и зеленчук и тоа: Перминдекс, Агролозар, Агро Калем, Жито, ГД Тиквеш, Румко, БаџоКомпани, Туран, Ксенос и Евро Мак.

Минатата година насаемот,покрајголемиотбројнаостварениконтакти,беа склучени новидоговоризаизвознасвежоовошје и зеленчуквоизносод 4,67 милиониевра, сокомпанииодследнитеземји: Холандија, Русија, Словачка, Италија, Украина, Франција, Унгарија, Романија, Шпанија, Алжир, Хрватска, Бугарија,  Чешка и Германија.

Со цел што поуспешно претставување на македонските излагачи, обезбедене  простор на саемот со големина од 120 м2 на кој ќе биде сместен националниот штанд и кој е дизајниран во насока на препознатливост на нашата земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести