Спорт

Македонија најдобра на турнирот во Охрид

Македонија најдобра на турнирот во Охрид

Македонската кошаркарска репрезентација го заокружи настапот на турнирот во Охрид со уште една победа. Избраниците на селекторот Александар Џикиќ овојпат ја совладаа Грузија со 85:55.
Како и на натпревари против Романија и Австрија, нашите најдобри кошаркари постојано го контролираа резултатот и рутински стигнаа до убедлив триумф.

Најефикасен во редовите на нашата селекција беше Војдан Стојановски со 21 поен, Јаневски постигна 11, а Соколов и Трајковски по 10 поени. Во редовите на грузиската репрезентација, Пачулија постигна 12 поени.

Следниот викенд нашата репрезентација ќе им биде домаќин на Црна Гора, Полска и Италија на турнир кој ќе се одржува во Скопје.