Спорт

Македонија напредуваше шест места на листата на ФИФА

Македонија напредуваше шест места на листата на ФИФА

Македонската фудбалска репрезентација забележа скок од шест позиции на најновото листата на Меѓународната фудбалска федерација ( ФИФА). „Црвено-жолтите“ сега се наоѓаат на 74.место во светот, зад селекциите на Бугарија и на Азербејџан.

Што се однесува до репрезентациите од нашата група за ЕП 2016, најдоброрангирана е репрезентацијата на Шпанија, на осмото место, со пад од дури седум позиции. Украина се наоѓа на 22.позиција со пад од шест места, Словачка е на 46.позиција, со скок од три места, додека Белорусија се најде на 81.место, со напредок за една позиција. Најслаборангирана селекција во нашата квалификациска група е Луксембург, кој скокна осум позиции и сега е на 108.место.

Новиот светски првак, репрезентацијата на Германија е водечка на листата на ФИФА, пред селекцијата што ја победи во финалето на СП, Аргентина, а на третата позиција се искачи Холандија, со скок од дури 12 места. Во првата „десетка“ се уште Колумбија, Белгија, Уругвај, Шпанија, Швајцарија и Франција.