понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Македонија не се плаши од „рибарите“

Ракометарите денеска ќе ги одмерат силите со Исланд

1185065_472632789507563_1176920440_n

Поврзани вести

Македонската ракометна репрезентација по поразот од Унгарија на стартот од втората фаза на Европското првенство воДанска, денеска ќе му се спротистави на Исланд.

„Црвено – жолтите“ ќе се обидат да стигнат до нови бодови на овој натпревар, но за да го остварат тоа ќе мора да играат поинвентивно во нападот и поцврсто во одбраната.

Предност за македонскиот тим во овој натпревар е тоа што „рибарите” немаат добра одбрана, но затоа ќе мораме брзо да се враќаме од нападот и да го запираме нивното најсилно оружје , брзиот центар, односно контранападите. Се очекува ова да биде натпревар со повеќе голови за Македонија, во однос на претходните натпревари со брза игра на двете страни.

„Ни претстојат два тешки натпревара. Понекогаш очекувањата во Македонија се премногу високи, но сакаме на нашите навивачи да им прикажеме две големи игри за да бидат задоволни. Меѓутоа, ќе ни биде тешко да завршиме на петтото место во конечниот пласман како што успеавме во Србија, изјави македонскиот капитен пред дуелот со Исланд.
Македонија ќе има тешка задача да го одбрани петтото место остварено од претходното Европско првенство во Србија, но со победа над Исланд ќе може да се надева дека ќе се бориме барем за седмото место.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести