среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Македонија не се пласираше во големото финале на Евровизија

daniel-kajmakoski5

Последни вести

Даниел Кајмакоски со „Autumn Leaves“ не се пласираше во големото финале за 60-тата Евровизија во Виена, по синоќешниот настап на првото полуфинале во кое се натпреваруваа 16 земји.

По пат на телевоутинг беа избрани десет: Ерменија, Белгија, Грција, Естонија, Србија, Унгарија Русија, Албанија, Романија и Грузија, кои остануваат во изборот на најдобра песна во Европа.

Втората полуфинална вечер е утре кога ќе бидат избрани уште десет земји кои ќе се придружат во финалето на 23 мај во концертната сала Штадхале.

Покрај 20-те композиции од двете полуфинални вечери, во финалето се и земјите со право за директен влез, т.н. петорка: Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија и Италија, земјата-домаќин Австрија, а првпат оваа година ќе учествува и Австралија.

Најчитани вести