четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Македонија од третиот шешир ќе ги чека своите противници за ЕП 2016

rakomet zdrepka

Поврзани вести

Во петок во Краков (Полска) ќе се одржи ждрепка по која ќе бидат познати и групите за ЕП 2016 во Полска, а македонската ракометна репрезентација ќе се најде во третиот шешир.

Веднаш по завршувањето на квалификациите, ЕХФ го објави изгледот на шеширите. Домаќинот Полска, како и репрезентациите кои беа први во своите групи се најдоа во првите два шешира, додека второпласираните селекции и најдобрата трета, Црна Гора се најдоа во третиот и четвртиот барабан.

Во третиот шешир, заедно со нашата репрезентација се наоѓаат и Русија, Германија и Белорусија, што значи дека со овие земји нема да играме во групната фаза.

ШЕШИР 1: Франција, Данска, Шпанија, Хрватска.

ШЕШИР 2: Исланд, Полска, Шведска, Унгарија.

ШЕШИР 3: Русија, Македонија, Германија, Белорусија.

ШЕШИР 4:
Србија, Норвешка, Словенија, Црна Гора.

Најчитани вести