понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Македонија одбележа 20 години дипломатски односи со 19 држави

dip-odnosi

Поврзани вести

Македонија одбележа 20 години дипломатски односи со 19 држави. Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во своето обраѓање на церемонијата, што по тој повод денес се одржа во Куршумли Ан рече дека чест е да се слават 20 години дипломатски односи со 19 земји кои подразбираат милијарда и пол луѓе каде што се разбира најмоногу придонесуваат САД и Индија.

Задоволство на сите граѓани на РМ е што ве имаме вас како партнери во градење на подобра и попросперитетна држава, која цели да биде членка на ЕУ и НАТО. Веруваме дека организациите во кои членуваме и кон кои се стремиме ги шират токму овие вредности кои не спојуваат – мир, демократија и безбедност и затоа сакаме да дадеме свој придонес кон оваа заедница на вредности, рече министерот Поповски, пренесе МИА.

На свеченоста…

Најчитани вести