петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Македонија поразена во првата контролка од Словенија

rakometari

Поврзани вести

Македонската ракометна репрезентација претрпе пораз во првата контролна средба против Словенија , откако во Трбоље се поразени со 31:25. Избраниците на селеторот Ивица Обрван, одлично се држеа дофинишот на натпреварот кога Словенците го презедоа водствово и заслужено победија.

Кире Лазаров со шест гола беше најефикасен во “ црвено – жолтиот” тим, Дејан Манасков постигна четири погодоци, Златко Мојсоски и Димовски беа стрелци на по три гола, додека останатите погодоци беа дело на Георгиевски, Ојлевски и Стоилов (два), како и на Јоноски, Миркуловски и Стојчевски, кои постигнаа по еден гол на овој меч.

Ова беше единствениот контролен натпревар планиран за време на подготовките во Пореч. Нашиот национален тим ќе се врати во Македонија, а на турнирот во СРЦ Кале, од 3. до 5. Јануари ќе одигра пријателски натпревари со Србија и со Црна гора.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести