Македонија

Македонија против Белгија, Белорусија и Данска во квалификациите за ЕП 2015 година

Македонија против Белгија, Белорусија и Данска во квалификациите за ЕП 2015 година

Кошаркaрската репрезентација на Македонија ги доби противниците во групата за квалификациите за пласман на Европското првенство во Украина во 2015 година. „Црвено – жолтите” ќе играат во Д – група со селкциите на Белгија, Белорусија и Данска.

Противник од шеширот на носители избраниците на новиот селектор Александар Џикиќ ја добија Белгија, додека Белорусија и Данска се послабо рангирани од Македонија.

Според правилата на ФИБА, пласман на ЕП ќе обезбедат победниците во сите групи, како и шест најдобри второпласирани селекции. Квалификациите ќе се одржат од 10-ти до 27-ми август. Покрај домаќинот Украина, учество на првенството наредната година обезбедија уште: Франција, Литванија, Шпанија, Хрватска, Словенија, Украина, Србија, Финска, Грција, Турција и Естонија.

Квалификациски групи:

Група А: Босна и Херцеговина, В. Британија, Исланд,

Група Б: Црна Гора, Израел, Бугарија, Холандија,

Група Ц: Германија, Полска, Австрија, Луксембург,

Група Д: Белгија, Македонија, Белорусија, Данска,

Група Е: Чешка, Грузија, Португалија, Унгарија,

Група Ф: Латвија, Шведска, Словачка, Романија,

Група Г: Италија, Русија, Швајцарија.