петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Македонија против Белгија, Белорусија и Данска во квалификациите за ЕП 2015 година

kosarka

Поврзани вести

Кошаркaрската репрезентација на Македонија ги доби противниците во групата за квалификациите за пласман на Европското првенство во Украина во 2015 година. „Црвено – жолтите” ќе играат во Д – група со селкциите на Белгија, Белорусија и Данска.

Противник од шеширот на носители избраниците на новиот селектор Александар Џикиќ ја добија Белгија, додека Белорусија и Данска се послабо рангирани од Македонија.

Според правилата на ФИБА, пласман на ЕП ќе обезбедат победниците во сите групи, како и шест најдобри второпласирани селекции. Квалификациите ќе се одржат од 10-ти до 27-ми август. Покрај домаќинот Украина, учество на првенството наредната година обезбедија уште: Франција, Литванија, Шпанија, Хрватска, Словенија, Украина, Србија, Финска, Грција, Турција и Естонија.

Квалификациски групи:

Група А: Босна и Херцеговина, В. Британија, Исланд,

Група Б: Црна Гора, Израел, Бугарија, Холандија,

Група Ц: Германија, Полска, Австрија, Луксембург,

Група Д: Белгија, Македонија, Белорусија, Данска,

Група Е: Чешка, Грузија, Португалија, Унгарија,

Група Ф: Латвија, Шведска, Словачка, Романија,

Група Г: Италија, Русија, Швајцарија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести