Спорт

Квалификации за СП 2018 Македонија ремизираше кај Италија

Македонија ремизираше кај Италија

Фудбалската репрезентација на Македонија со храбра игра во петокот вечерта во Торино успеа да ремизира на гостувањето кај Италија (1:1) во средбата од 9-то коло од европските вкалификации за пласманот на свеското првенство кои следната 2018 година ќе се одгра во Русија.

По мечот во Скопје, кога Италија среќно во финишто славеше со 3:2, македонските играчи на гости под водство на селекторот Игор Ангеловски игра дисциплинирано и беа рамноправни со големиот противник.

Само кон крајот на првото полувреме попушти концентрацијатата во одбраната кога Џорџо Кјелини во 40 минута ја доведе Италија во водство од 1:0. Дотогаш аѕурите имаа само една прилика на Инсиње, но Димитриевски со одлична одбрана го спаси македонскиот гол.

Капитенот Горан Пандев во 17 минута си создаде одлична позиција и упати удар кон голот на домашната репрезентација, но Џиџи Буфон беше на место.

Во вториот дел Македонија заигра многу поофанзивно и имаше неколку прилики за гол. А во 77 минута Пандев одлично асистираше до Александар Трајковски кој од косо упати силен удар и го совлада Буфон.