среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Македонија се намачи со Грција

Lazarov

Поврзани вести

Македонската ракометна репрезентација ја совладаГрција со 27:25 (13:12) во првиот бараж натпревар на  гости во Атина,  за пласман на Светското првенство воКатар, нареднатагодина. Избраниците на селекторот Ивица Обрван, одиграа послабо од очекуваното, а доказ за тоа е што до победата стигнаа во последните две минути од натпреварот.

Најефикасен во македонскиот тим беше капитенот КиреЛазаров со седум голови, Манасков постигна шест, додека голманот Ристовски блескаше на голот со 16 интервенции. Кај домаќините најмногу се истакна Маронго со четири голови , а голманот натпреварот го заврши со 12 одбрани.

Реваншот се игра за осум дена во Скопје со почеток во 20 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести