вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија се пласира на ЕП во Австрија

makedonija

Поврзани вести

Младинската ракометна репрезентација на Македонија се пласира на Европското првенство во Австрија на лето годинава. До пласман н апревенството  избраницие на Зоран Петковски стигнаа со три победи, а во последното коло од седмата квалификациска група го совлдаа фаворизираниот Исланд со 21:15.

Црвено – жолтите само во првите 20 минути од натпреварот имаа проблем со отпорот на Исланд, но во останатиот дел од натпреварот постојано го контролираа резултатот. Талески уште еднаш беше предводник на нашиот напад со 11 голови, но Исланѓаните ги добивме со фантастичната одбрана предводена од голманот Ивановски, кој беше убедливо најдобар чувар на мрежата од четирите селекции на овој квалификациски турнир.

Натпреварот против Исланд, Ивановски го заврши со 14 одбрани. Со овој успех само се потврдува фантастичното реноме на македонскиот ракомет, па така по одличните резултати на сениорите, сега учество на големите натпреварувања обезбедуваат и нашите младинци и кадети.

.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести