Спорт

Македонија со пад од две места на ФИФА листата

Македонија со пад од две места на ФИФА листата

Македонската фудбалска репрезентација падна две места на најновата ранг листа што денеска ја објави на Светската фудбалска асоцијација – ФИФА.

„Црвено-жолтите“ на неполн месец пред почетокот на новиот квалификациски циклус се на 76. место со 407 бодови.

Од репрезентациите кои се во нашата квалификациска група за ЕП 2016, најдобро пласирана е Шпанија – 7. место, Украина е на 22. позиција, Словачка е на 45. место, Белорусија на 88. место и Луксембург на 109. позиција.

Прва на листата ТОП 10 е Германија, пред Аргентина и Холандија, а по нив следуваат Колумбија, Белгија, Уругвај, Шпанија, Бразил, Швајцарија и Франција.

Следното рангирање ФИФА ќе го направи на 18 септември.

МИА