понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Македонија, Србија и Црна Гора заедно во борба против организираниот криминал

osce

Последни вести

Мисијата на ОБСЕ во Србија покрена проект за јакнење на капацитетот на полициите на Србија, Македонија и Црна Гора во борбата против организираниот криминал.

Проектот официјално ќе почне на Златибор, каде 18 криминалистички аналитичари од министерствата за внатрешни работи на Србија, Македонија и Црна Гора, ќе го унапредат знаењето во врска со анализата на трендовите во борбата против криминалот во рамки на проектот на ОБСЕ.

Проектот „Јакнење на капацитетите за стратешка анализа и стратешка проценка во Управите на криминалистичката полиција на МВР на Србија, Македонија и Црна Гора“, има за цел натаму да го развива капацитетот на полицијата и да ги процени заканите од областа на сериозниот и организиран криминал, во согласност со стандардите на Европол.

Проектот го финансира швајцарската Агенција за развој и соработка во рамки на Швајцарската регионална програма за соработка на полициите на Западен Балкан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести