понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Македонија во врвот на светскиот рекетлон – 1 финале и 1 полуфинале

20140811_212510

Поврзани вести

Македонскиот бадминтон со своите преставници на светскиот рекетлон турнир IWT Bulgarian International Championship 2014 кој се одржа на 09 и 10.08 во Софија уште еднаш ја покажаа својата доминација во овој спорт.

Да потсетиме дека во 2012 го освоија 4-тото место во екипна јуниорска конкуренција на светскиот рекетлон турнир, а во 2013 освоија 2 сребра во поединечна јуниорска конкуренција.

Оваа година ги одмерија силите со светските сениорски натпреварувачи, и иако се сеуште јуниори, Ина Стефановска и Петар Живковски во своите дисциплини стигнаа до финалето и полуфиналето каде со далеку поискусните противници водеа рамноправни борби, но сепак потклекнаа и своите гради Ина Стефгановска ги закити со сребрен медал во дисциплина Woman B а Петар Живковски го освои четвртото место во дисциплина Men C.

Ова за нас претставува досега најголем успех во сениорска конкуренција, и сите се надеваме дека иако малку фалеше оваа година, идната година на еден ваков светски настан ќе се свири македонската химна при прогласување на победниците, изјави Претседателот на македонската бадминтон федерација – Диме Стефановск.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести