сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонија во вториот барабан за ждрепката за ЕП 2015 година

makedonija-kosarka

Поврзани вести

Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде во вториот барабан по квалитет на ждребот за квалификациите за Европското првенство во Украина во 2015 година. Вкупно ќе има седум групи, а во секоја селекција ќе одигра по шест натпревари. На првенството ќе учествуваат 24 репрезентации, а пласман веќе обезбедија Франција, Литванија, Шпанија, Хрватска, Словенија, Србија, Украина и Естонија.

Ждребот за квалификациите ќе се одржи на 3. февруари во Барселона, а Македонија се наоѓа на 11. место на ранг листата на ФИБА-Европа. Квалификациите почнуваат на 10. август, а завршуваат на 27.август.

Неколку селекции имаат конкурирано за вајлд – карта за Светското првенство во Шпанија, годинава (тие што ќе добијат вајлд – карта за СП нема да играат квалификации за ЕП), но и покрај тоа, Македонија во никој случај не може да скокне во првиот барабан според квалитетот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести