четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Македонија втора на „Трофеј Македонија“

Македонската кошаркарска репрезентација со победата над Црна Гора од 65:58, го освои второто место на турнирот „Трофеј Македонија“ што се одржа во арената „Борис Трајковски“ во Скопје.

C32C52B9AFF1F040A41BC66130A28108

Последни вести

Македонската кошаркарска репрезентација со победата над Црна Гора од 65:58, го освои второто место на турнирот „Трофеј Македонија“ што се одржа во арената „Борис Трајковски“ во Скопје.

Првото место го освои Италија, којавопоследниотнатпреварјасовлада и Полска со 73:65.
Американецот со македонски пасош Ричард Хендрикс беше најкорисен играч на средбата со 18 индекснипоени, кои ги заслужи со својот дабл-дабл од 13 и 10 скока, на кои додаде и две украдени топки и една асистенција. Двоцифрен ефект од неговите соиграчи имаше само уште Бојан Трајковски, кој запиша 10 поени и пет скока, но затоа десетмина кошаркари во записникот се запишаа во листата на стрелците.
На двата турнира во Охрид и во Скопје македонските кошаркари забележаа вкупно пет победи и еден пораз (синоќешниот од Италија), а до стартот на квалификациите за Европското првенство треба да одиграат и дуел на гости со Хрватска. Квалификациите за Македонија ќе почнат на 10 август против Белгија на домашен терен, а во групата се и Белорусија и Данска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести