недела, 20 август 2017  |  Вести денес: 0

Македонија со втора шанса да ја победи Чешка

Одбојкарската репрезентација на Македонија попладнево го игра првиот натпревар од вториот квалификациски турнир за Европското првенство 2017. Противник на нашите одбојкари е домаќинот на овој турнир селекцијата на Чешка, а почетокот на дуелот е во 18 часот.

132988200

Поврзани вести

На првиот турнир Македонија забележа три порази, а од Чешка загуби со 3:0 во сетови.
Утре Македонија ќе игра против Естонија против која загубивме во Крајова претходниот викенд со 3:2, додека во последното коло ривал ни е Романија.
По првиот турнир одигран во Романија во групата Ф води Чешка со 9 бодови, пред Естонија со 5, Романија има 3, а Македонија е последна со 1 бод.
Првопласираната репрезентација ќе се пласира на Европското првенство, а втората заедно со другите второтопласирани од петте групи ќе игра во бараж дуелите.  

Најчитани вести