петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Македонија загуби и од Аргентина

rrakomett

Поврзани вести

Македонската женска кадетска репрезентација го загуби и вториот натпревар на Светското првенство што се одржува во нашата земја. Избраничките на тренерот Аце Станковски овој пат загубија од Аргентина со 24:22 и ги намалија шансите за пласман во главната фаза. Во неизвесен дуел двете репрезентации се менуваа во водство, а резултатот најчесто беше нерешен. Причината за поразот македонскиот селектор Аце Станковски ја гледа во многуте грешки.

„Направивме толку многу грешки што беше невозможно да победиме. Утнувавме чисти шутеви, правевме неизнудени грешки и тоа на крајот ни се одрази на резултатот. Ова се млади играчи, се случуваат и падови и подеми. Нас ни се случи пад, се надеваме само дека во наредните денови ќе го поправиме впечатокот”, изјави Станковски.
Најефикасна на натпреварот беше Мисеала Касасола со 8 голови, додека кај Македонија Сара Ристовска постигна 6 голови.
До крајот на дуелите во Ц групата во Струмица, Македонија ќе игра против Романија (денеска 17:15 часот), светскиот првак Данска и Узбекистан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести