Македонија,Крими хроника

Зоран Заев го излажа судот

Зоран Заев го излажа судот

Опозицискиот лидер Зоран Заев продолжува да влегува од лага во лага и да лаже на очиглед на целокупната македонска јавност. Заев вчера беше жив фатен во нови лаги, кои само потврдуваат дека лидерот на СДСМ постојано се обидува да ја замајува јавноста, објавува порталот „Курир“.

Случајот „Поткуп“ вчера беше одложен по 6-ти пат, а причина за тоа беше наводна средба на Заев со италијанскиот амбасадор во земјава, Kарло Ромео. Сепак, евтината лага на Заев ја разобличи лично италијанскиот амбасадот, кој демантираше дека денеска имал средба со Заев.

Ромео на Твитер напиша дека денеска немал средба со никого и секоја различна информација е целосно неточна.

Zaev

Заев претходно лажеше и за кривичната постапка против обвинителот во случајот „поткуп“, Владимир Милошевски. Лидерот на СДСМ лажно изјави дека обвинителот бил под истрага за кривично дело.

-Правно формално тоа право го имаме заради тоа што обвинител кој што е под истрага за кривично дело, на основа на кривична пријава, дека тоа го прави од политички причини, дека прави тортура врз мене и врз моето семејство, ја објавува снимката, рече Заев.

Сепак, и оваа лага на Заев веднаш беше разобличена и тоа директно од СЈО.  Од Специјалното јавно обвинителство велат дека добиле кривична пријава од СДСМ против Милошевски и други непознати лица и дека е оформиле предмет, но додаваат дека не се води постапка против конкретното лице.

-Предистражната постапка по овој предмет не се води против конкретно лице, туку се води како настан во рамки на кој се испитуваат евентуални кривичноправни аспекти поврзани со наводите во кривичната пријава, изјавија од СЈО.
Посебно срамен и скандалозен и делот од изјавата на Заев, каде вели дека снимката била тортура врз него и неговото семејство, истиот Заев кој две години се смееше објавувајќи приватни монтирани разговори.