петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Македонки заминале на печалба во Холандија, завршиле како робинки

trgovija-so-lugje

Поврзани вести

Македонки заминувале на печалба во Холандија каде требало да берат печурки, а завршувале како робинки.

Шест Македонки од групата од 27 македонски државјанки кои биле трудово експлоатирани во Холандија се дел од истрагата против Холанѓанец, сопственик на фарма за печурки на која работеле нашинките, а кој е обвинет за трговија со луѓе.

Девојките во 2012 година на интернет нашле оглас за работа во Холандија, па преку претставничка на фирмата во земјава заминале на печалба.

При контрола на фармата било откриено дека Македонките биле затворани во бараки, пасошите им биле одземени, а не им биле исплаќани плати како што било предвидено со договорот кој го потпишале пред да отпатуваат. Македонките што одлучиле да сведочат против газдата како жртви на трговија со луѓе останале во Холандија згрижени во шелтер-центар, а останатите биле вратени во Македонија.

Без пари, малтретирани и понижувани. Ова е судбината на многу македонски државјани кои во потрага по работа во странство завршиле како жртви на трговија со луѓе. Експертите предупредуваат дека во јавноста треба да се актуелизира проблемот на трудова експлоатација за да можат граѓаните да препознаат и да се заштитат од лажните понуди за работа.

Извор: Дневник

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести