сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 22

Македонска делегација во посета на Индија

Македонската делегација оствари повеќе официјални средби со највисоките претставници на индиската влада и беше поканета на свечената вечера организирана од шефот Министер на државата Карнатака, Сидарамаиах.

indija

Поврзани вести

Од 27 до 29 Јануари во Индија се одржува интернационалниот Самит  организиран од најголемата стопанска комора на Индија  (КИИ). На овој настан учествуваат повеќе од 1000 компании и претставници на 24 земји од регионот.

Македонската делегација која учествува на настанот е предводена од Министерот Џери Наумоф и Министерот  Иво Ивановски, како и директорот на ТИРЗ Виктор Мизо, Тони Атанасовски, новоназначен амбасадор за Индија, како и Васил Димовски , Шеф на Кабинетот на Министерот Наумоф.

Македонската делегација оствари повеќе официјални средби со највисоките претставници на индиската влада и беше поканета на свечената вечера организирана од шефот Министер на државата Карнатака, Сидарамаиах.

На официјалната средба со федералниот Министер за индустрија и трговија, Ананд Шарма беше истакнато значењето на економската промоција на меѓународниот бизнис и развивање на глобалната трговија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести