петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 58

Македонска православна црква ќе се гради во Загреб

crkva-500

Последни вести

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе присуствува на поставувањето камен-темелник на македонската православна црква „Света Злата Мегленска” во Загреб, Хрватска.

Попоски ќе одржи говор по повод овој свечен и свет чин, а на церемонијата ќе и претходи света архиерејска литургија со која ќе чиноначалствува архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести