вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Македонската економија се движи во позитивна насока

ekonomija-rast

Последни вести

Економијата на земјава се уште се движи во позитивна насока според податоците на Државниот завод за статистика, а индустриското производство во месец јули расте за 5,9%, во првите 6 месеци е 4,7%.

Се бележи и раст на вработувањата во индустријата за околу 6,7 отсто.

За премиерот Никола Груевски, од овие податоци е најважно дека севкупната економија, БДП бележи раст за 4,3 отсто, што е највисок раст во Европа.

-И во првиот квартал од 3,9 отсто беше највисок раст во Европа за тој квартал. Севкупно, во првите 6 месеци Македонија има највисок раст во економијата споредено со било која друга држава во Европа. Овојпат не зборуваме за прогнози, туку за веќе завршени 6 месеци во кои веќе се знаат резултатите во цела Европа и во Република Македонија. Тоа говори дека работите одат во добар правец, а тоа се покажува и со континуираниот пат на невработеноста. Само во овие шест месеци, од јануари до јуни, имаме пад на невработеноста од 28,8 на 28,2 отсто. Тоа значи дека секој квартал границата по малку се спушта во процентот на невработеност, истакна Груевски.

Премиерот посочи дека има уште проекти и инвеститори, а тоа значи нови работни места и тоа ќе влијае и на зголемен извоз, на зголемено производство, девизни приливи и сите оние параметри кои се значајни во економијата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести