четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонската и бугарската дипломатија ќе го интензивираат дијалогот

mnr

Поврзани вести

На покана на Министерството за надворешни работи (МНР) на Македонија, денеска во Скопје ќе се одржат консултации за ЕУ прашања меѓу делегации на македонската и бугарската дипломатија, предводени од Директорите за ЕУ.

На консултациите ќе се разговара за продлабочување на соработката во контекст на евроинтеграциите и интензивирање на дијалогот на експертско ниво за пренесување на бугарските искуства од пристапниот процес, во рамките на Меморандумот за соработка на полето на Европската и Евроатлантската интеграција меѓу Владата на Македонија и Владата на Бугарија.

Ќе бидат презентирани и тековните активности во клучните области од пристапниот процес на Македонија, подготвеноста за почеток на пристапните преговори и важноста на бугарската поддршка во овој контекст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести