петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Македонската литература на светските саеми на книгата

Република Македонија е една од земјите во светот, која обрнува големо внимание во унапредувањето на книжевниот амбиент во земјава и континуираното присуство на светските настани од областа на книжевната дејност.

saem kniga

Последни вести

Со поддршка на Министерството за култура годинава македонското книжевно творештво ќе биде претставено на меѓународните саеми на книгата во Франкфурт, Истанбул и на саемот во Гетеборг.

Македонската литература оваа година за првпат ќе биде претставена на Саемот на книгата во Гетеборг, најголемата книжевна смотра во Скандинавија, што ќе се одржи од 25 до 28 септември. Комесар на македонското претставување е издавачката куќа „Македоника литера“.

Со оглед на тоа што ова е прво учевство на Македонија на Саем на книгата во Скандинавија, се очекува претставувањето на нашата држава да привлече големо внимание.

Македонското литературно творештво во изминатите години редовно беше претставено на позначајните меѓународни саеми на книгата во Франкфурт, Софија, Москва, Лајпциг, Париз, Болоња, Тирана, Белград и Истанбул.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести