вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонски филм првонаграден во Херцег Нови

collage

Поврзани вести

Краткометражниот игран филм „Враќање“ во режија на Дина Дума доби прва награда на филмскиот фестивал во Херцег Нови, во рамки на студентската филмска програма. Гран-при и е доделено од жирито на фестивалот за најдобар филм во целост.

„Враќање” е дипломски филм на Дина Дума, дипломиран филмски режисер во класата на проф. Столе Попов, и на Наум Доксевски, дипломиран филмски снимател во класата на проф. Апостол Трпевски, студенти на Факултетот за драмски уметности од Скопје.

Главните улоги ги играат Ивана Павлаковиќ и Димитрија Доксевски. Во екипата се и Софија Куновска, Никола Ристановски и Владо Јовановски, и младите актери Кристина Леловац, Ивица Димитријевиќ, Сашко Коцев, Гораст Цветковски, Аксел Мехмет и Александар Вељановски.

„Враќање“ е комплетен продукциски производ на Факултетот за драмски уметности, снимен со буџет од Филмскиот фонд на РМ.

На фестивалот во Хергец Нови беа прикажани уште два играни краткометражни филма и еден документарен филм во продукција на Факултетот за драмски уметности – „Шекспирова 9/1”, „Аудиција” и „Вонземјанинот Ли”.

Скопската премиера на „Враќање”, како и на Шекспирова 9/1” и „Аудиција”, е закажана за крајот на септември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести