четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Македонски камионџија загина во бизарна несреќа во Хрватска

Камионџијата излегол да се кара со колега од Србија поради скршен ретровизор кога во него удрил автомобил со хрватски регистрации

soobrakajka-hrvatska

Поврзани вести

Педесет и седумгодишен жител на Струмица, како и уште еден хрватски државјанин, загинаа во сообраќајна несреќа што во средата вечер се случила на автопатот во близина на Винковац, Хрватска.

Хрватските медиуми јавуваат дека несреќата се случила околу 21,30 часот. Струмичанецот возел камион „мерцедес“ кога при разминување со друг камион со српски таблички му бил оштетен ретровизорот. Македонецот застанал покрај патот и излегол од возилото за да разговара со возачот на другиот камион, кој исто така се паркирал.

Малку пред да се доближи пред другото возило, на 57-годишниот камионџија налетал автомобил „опел астра“ со вуковарски таблички. По ударот во камионџијата автомобилот се забил во камионот од Србија. Во несреќата загинал и возачот на „астра“-та.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести