петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Македонски кик-боксер порази светски шампион, ќе се бори за Европско злато

kikbokseeer

Последни вести

Третиот ден од Европското првенство донесе радост за Македонија.

Мики Ивановски (-81 килограм) во К1 дисципланата со победа над италијанскиот кик-боксер Валерио Маси, го обезбеди бронзениот медал за Македонија.

Ивановски со одлична техника и физичка подготвеност доминираше над светскиот првак.

Со победата се пласира во битката за финале која ќе се игра денес против Унгарец.

Нашиот втор претставник Александар Димовски, немаше среќа. По здобиената повреда на стапалото во втората рунда, мораше да го прекине натпреварот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести