петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Македонски лекари ќе се обучуваат во врвен онколошки центар во Манчестер

Груевски оствари средба со раководството на болницата како дел од заложбите на Владата за остварување на соработка со врвни медицински центри и размена на медицински персонал со цел унапредување на знаењата и зголемување на искуството, а при посетата беше постигната согласност од страна на медицинскиот центар за обука на наши лекари во оваа болница.

on

Поврзани вести

На крајот од работната посета на Велика Британија, премиерот Никола Груевски, денеска во Манчестер го посети медицинскиот центар Кристи, кој преставува најголем онколошки центар во Европа и една од најнапредните болници за третирање и рано откривање на канцер.

Груевски оствари средба со раководството на болницата како дел од заложбите на Владата за остварување на соработка со врвни медицински центри и размена на медицински персонал со цел унапредување на знаењата и зголемување на искуството, а при посетата беше постигната согласност од страна на медицинскиот центар за обука на наши лекари во оваа болница.

„Ја посетивме врвната болница во Манчестер, тоа е државна болница и позната во цела Англија по успешноста во третмани и во рано откривање на канцер. Имавме можност да разговараме со раководните луѓе и да договориме соработка во правец на тренинг на нашите лекари за најсовремените методи пред се’ за третман на канцер, но ќе биде можна соработка и на други полиња, истакна Груевски.

Премиерот Груевски истакна дека болницата има 40 илјади пациенти годишно и важи за еден од најнапредните медицински центри во Англија за третман на канцер во која се лекуваат пациенти од цела држава, но и од странство. Тој посочи дека се работи за една од најнапредните болници што се гледа и во високиот процент на преживување на пациенти споредено со другите болници.

Истакна и дека менаџментот на болницата изразил согласност во иднина лекари и медицински персонал од Македонија да престојуваат и работат во оваа болница онолку време колку што е потребно за да ги изучат современите методи, како за откривање, така и за третман на пациенти заболени од канцер.

Директорот на медицинскиот центар Кристи од Манчестер, Роџер Спенсер, истакна дека болницата има долга историја на грижа за пациенти заболени од рак и на тоа поле ги има едни од најдобрите резултати.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести