сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонските одбојкари ја победија Австрија

Македонија е одбиена за настап во Светската лига - надеж сеуште постои

Македонија е одбиена за настап во Светската лига - надеж сеуште постои

Поврзани вести

Одбојкарска репрезентација на Македонија ја победија Австрија и е петта во групата од Европската лига откако вечерва во СЦ „Борис Трајковски“ исто како и вчера славеше со 3:0 во сетови.

Со овој триумф македонските одбојкари се искачија на втората позиција на табелата и си ги зголемија шансите за пласман на завршниот турнир кој ќе се одигра во Полска.

Првиот сет заврши со резултат 25:22 иако гостите до средината на сетот водеа, но во завршницата избраниците на селекторот Жарко Ристоски одиграа посигурно и први стигнаа до 25-от поен.

Во вториот сет беше 25:19 по што се најавуваше посакуваниот убедлив триумф кој беше потврден сo 25:22 во третиот сет.

Табела во групата-А по осум одиграни натпревари:

1.Естонија 23 бодови,

2.Македонија 16,

3.Полска 15,

4.Австрија 9,

5.Данска 5,

6.Израел4.

 

Наредниот петок и сабота (7 и 8 август) Македонија и гостува на Полска. Со евентуални две победи и шест освоени бода, како и два пораза на Грција на гостувањето во Словенија, Македонија ќе го повтори ланскиот успех кога играше полуфинале во Европската лига

Најчитани вести