среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Македонски студенти се борат за главната награда на натпревар на НАСА

nasa

Поврзани вести

Тим од пет македонски студенти се борат за главната награда на интернационален натпревар организиран од НАСА, во кој учествуваат над 100 земји ширум светот.

Станува збор за натпреварот НАСА Спејс Аппс Челинџ, кој оваа година беше организиран во Македонија по вторпат и истиот предизвика голем интерес меѓу младите технолози, научници, програмери, дизајнери, претприемачи и студенти кои земаа учество во предизвикот.

Од вкупно 30 пријавени тимови од нашата земја, само два ќе имаат можност да се претстават на глобално ниво, а меѓу нив е тимот DECAone кој е избран од страна на јавноста, во таканаречената People’s Choice категорија.

Победничкиот тим ќе добие специјална привилегија да ги посетите канцелариите и седиштето на НАСА во Америка, но исто така и да присуствува на историски момент на лансирање на ракета.

“Во овој момент ни е најпотребна поддршката затоа што само доколку добиеме најмногу гласови ќе можеме да го посетиме седиштето на НАСА во Америка и да бидеме сведоци на лансирање на ракета во живо. Ова претставува голем успех за нас младите, но исто така и за нашата земја, затоа што докажуваме дека и Македонија има многу талентирани млади инженери и научници кои можат да работат на предизвиците на НАСА.“изјави Јован Андонов, член на тимот кој ја претставува Македонија на овој интернационален натпревар.

За да го поддржите македонскиот тим на интернационалиот натпревар на НАСА, кликнете на следниот линк (http://bit.ly/1pM6Lom) и споделете го гласот преку социјалната мрежа Твитер.

Бројот на гласови не е ограничен, а гласањето трае до петти мај. Да ги поддржиме овие млади македонски таленти да го остварат својот сон и да работат со НАСА на големи проекти!

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести