вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Македонските „баскетџии“ до 18 години обезбедија учество на ЕП во Белорусија

Македонската баскет репрезентација во натпреварите „3 на 3“ за играчи до 18 години е победник на квалификацискиот турнир кој се одржа викендов во Амстердам.

Македонската репрезентација најдобра во Амстердам

Македонската репрезентација најдобра во Амстердам

Поврзани вести

Во големото финале нашиот баскет тим ја совлада Литванија со 16:12 и како најдобра селекција на овој турнир обезбеди учество на ЕП во Белорусија кое ќе се одржи следниот месец.

Во четвртфиналето и полуфиналето нашите баскетчии беа подобри од Германија и Белгија.

mkd-bnasket

Македонската баскет репрезентација до 18 години обезбеди учество на ЕП во Белорусија

Нашата селекција ја сочинуваа Елвис Хот, Борис Вчков, Блажо Митков и Драган Узуноски, а ги предводеше Абдураим Бајрактар.

ЕП во Минс, Белорусија ќе одржи од 21-ви до 23-ти август.

Најчитани вести