Спорт

Македонските борачи поразени на СП

Македонските борачи поразени на СП

Двајцата македонски борачи кои настапија денеска на Светското првенство во борење слободен стил ги загубија борбите.

Дејан Митров во категоријата до 65 килограми е поразен од Романецот Георге Букур со 3:1 на поени.

Откако Букур загуби и во осминафиналето Митров ги загуби шансите за репасажот.

Јасин Реџалари во 1.коло во катергоријата до 61 килограм беше слободен, а во осминафиналето загуби на поени со 4:1 од Владимир Дубов од Бугарија. И тој го заврши настапот на СП откако Дубов загуби во следното коло.

Вчера во осминафиналето со една победа и еден пораз беше елиминиран и Бобан Данов во категоријата до 125 килограми.