понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Македонските доктори ќе се доедуцираат во Љубљана

todorov

Поврзани вести

Министерот за здравство Никола Тодоров во текот на вчерашниот ден се сретна со менаџерскиот тим на Универзитетскиот медицински центар во Љубљана, медицинскиот директор проф д-р Сергеј Хоркеј и со генералниот директор Симон Врхунец. Медицински центар во Љубљана е најголема болница во Словенија, една од најголемите во регионот со повеќе од 100.000 болнички пациенти и повеќе од 750.000 амбулантски лекувања на годишно ниво во сите медицински специјалности.

На средбата се договорени неколку клучни аспекти на соработка, како што се реализирање на едукации на наши доктори во Медицинскиот центар во Љубљана од сите области во медицината, како и повеќемесечен стручно-научен престој на професори од овој Медицински центар во  Македонија, и престој на нивни доктори и професори за воведување нови методи и техники кај нас.

На средбата е договорено и потпишување заеднички Меморандум за соработка во областа на здравството, почнувајќи од септември годинава на доедукација ќе биде испратена првата група македонски доктори кои ќе бидат вклучени во работата на сите клинички оддели во Универзитетскиот медицински центар во Љубљана.

Министерот Тодоров работната посета денеска ја продолжува во Франкфурт, Германија, каде се планирани посети на повеќе врвни здравствени установи, меѓу кои Универзитетска болница во Франкфурт, клиниката Хајдекреис со болниците во Солтау и Валсроде, каде ќе бидат потпишани Меморандуми за соработка во областа на здравството.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести