понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Македонските компании договориле работа во странство од 6 милијарди денари

gradeznici

Последни вести

Македонските градежни компании во првите шест месеци од годинава договориле работа во странство во износ од 6.046.991 илјади денари. Тоа е за 27,7 отсто повеќе од овој период ланската година, велат податоците на Државниот завод за статистика.

Во наведениот период, градежната оператива од Македонија во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 616.615 илјади денари, што е за 41,8 отсто повеќе во споредба со истиот период од претходната година.

Забележан е зголемен обем на извршените градежни работи во Италија, Холандија, Швајцарија, Бугарија и Босна и Херцеговина, додека на другите пазари е регистриран намален обем.

Хрватска и Франција, пак, се јавуваат како нови пазари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести