вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонските наставници ќе учат англиски од 47 волонтерки од САД

Teacher cleaning chalkboard with duster

Поврзани вести

Наставниците ќе учат англиски јазик од четириесет и седум волонтерки од Мировниот корпус на САД, кои ќе се вклучат во образованиот систем на државава.

Министерството за образование и наука соопшти дека тие ќе ги обучуваат наставниците и ќе одржуваат курсеви за англискиот јазик.

Мировниот Корпус е американска невладина организација посветена на светскиот мир и дружење. Организацијата работи преку волонтери кои две години живеат и работат во локалните заедници. Основана е во 1961 година од страна на претседателот Џон Ф. Кенеди.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести