сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Македонските ракометни кадети совладани од Русија

juniorii

Последни вести

Кадетската ракометна селекција на Македонија (играчи до 18 години) претрпе минимален пораз на првиот натпревар на Европското првенство што се одржува во Полска. Македонија е совладана од Русија со 31:30 (14:17).

Нашата репрезентација добро го почна натпреварот и во 21. минута водеше со 15:7. Потоа на сцена стапи голманот на Русија, кој на моменти имаше извонредни интервенции. Македонија имаше предност и од 26:21 во последните десет минути, но избраниците на селекторот Александар Јовиќ не го задржаа водство. Русија најпрвин изедначи на 28:28, а потоа и поведе.

Филип Талески имаше шанса во последната минута за изедначување, но рускиот голман повторно одбрани.

На вториот натпревар од Б групата Шпанија ја победи Данска со 27:25. Утре во рамките на 2. коло Македонија ќе игра против Шпанија со почеток во 13 часот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести