недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Македонските вина на саем во Хонг Конг

Makedonski stand vo Hong Kong 1

Последни вести

Девет винарии Тиквеш, Сковин, Стоби, Езимит, Далвина, Камник, Попов, Имако и Попова Кула организирани преку Здружението „Вина од Македонија“ ги презентираат своите призводи пред увозници, дистибутери, претставници на ХоРеКА сегментот, вински критичари, новинари и сомелиери на Интернационалниот саем за вино и жестоки пријалоци што се одржува во Хонг Конг.

Саемската манифестација е најголема во овој дел на Кина и на неа своите вина ги презентираат над 1000 изложувачи од 38 земји во светот, а саемот го посетуваат повеќе од 20.000 увозници и дистрибутери на вино.

Makedonki stand vo Hong Kong 2

Учеството на саемот и Националниот павиљон се поддржани од страна на Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство преку програмата за поддршка на извозот на македонски производи, во чии рамки е обезбедена финансиска поддршка за простор и  штанд од 100м2.

Хонг Конг и Кина се едни од најбрзорастечките пазари во потрошувачката на вино во последните неколку години и постои голем потенцијал за пласман на македонското вино.

Промотивните активности на винариите во Кина продолжуваат и следната недела со учество на Саемот за вино во Шангај што ќе се одржи од 12 до 14 ноември.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести