сабота, 19 август 2017  |  Вести денес: 36

Македонско-чешки бизнис форум

gjorgje-ivanov-1-640x294

Поврзани вести

Продолжува посетата на високата чешка делегација предводена од претседателот на Чешката Република Милош Земан кој од вчера е во официјална посета на Македонија.

Денеска во Охрид ќе се одржи македонско-чешки бизнис форум, како можност за остварување контакти на стопанствениците на двете држави, во правец на интензивирање и унапредување на економската соработка за која обострана оценка е дека не е на нивото на условите и постојниот потенцијал.

Чешкиот претседател Милош Земан вчера по средбата со претседателот Ѓорге Иванов во вилата Билјана во Охрид изјави дека Република Македонија направи многу кога станува збор за справувањето со предизвиците наметнати со бегалската криза, претседателот Иванов на Милош Земан во Охрид му го врачи највисокото државно одликување  на Република Македонија, орденот „8 Септември“

 

 

Најчитани вести