понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Македонското здравство подобро од некои европски земји

nikola todorov

Поврзани вести

Македонското здравство бележи напредок за три места и има подобар ранг од неколку земји членки на Европската унија, според оценките на европскиот здравствен индекс, рече денеска министерот за здравство, Никола Тодоров.

Тој истакна дека македонското здравство има голем напредок, пред се’ во квалитетот на здравствените услуги во однос на вложените средства.

Електронскиот здравствен систем „Мојт термин“, според истиот извештај, бележи одлични резултати, бидејќи дури и во развиените здравствени системи ретко може да се забележи таков проект.

Овие оценки, според Тодоров, се доказ дека македонското здравство оди напред и дека добро се развива.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести