четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Видео+Фото: Македонското знаме подигнато на Вол Стрит

vol-strit-500

Последни вести

Вчера во чест на Денот на независноста на РМ, а во организацијана Генералниот конзулат на Република Македонија во Њујорк и Обединетата македонска дијаспора, се одржа церемонија на свечено подигнување на македонското државно знаме.

Церемонијата се одржа на една од најпосетените и најатрактивни локации во Њујорк, споменикот на Бикот во близина на Берзата на Вол Стрит, пред поголем број Македонци, претставници на бизнис заедницата и општествениот живот во Њујорк, како и многубројни туристи од целиот свет. Знамето свечено го подигнаа генералниот конзул на РМ во Њујорк, г-динот Гоце Карајанов и амбасадорот на РМ при ООН, г-динот Васко Андоновски.

image-f60019dc396b1e4c485b51d97e7871f38f76010c07d963b18cfc9fd57a77653b-V

На настанот говореа генералниот конзул на РМ во Њујорк, Гоце Карајанов и претседателот на ОМД Методија Колоски, а присутните ги поздрави и Ибрахим Куртулус, од турската дијаспора во Њујорк.

image-39f434e7fce007c7912f156d24eefc384677664b5ab46e8a12723033ab36c664-V

Карајанов истакна дека ова е историски момент, кој се случува за прв пат во градот Њујорк, и изрази надеж дека ќе прерасне во убава македонска традиција.

„Светот не бил секогаш фер кон нас, Македонците, но ние никогаш не сме плашеле да се бориме за нашата слобода и независност. Денес, Од „главниот град на светот“ сакаме да испратиме порака дека Република Македонија и Македонскиот народ се реалност, а процесот на понатамошен развој на татковината – неповратен“, истакна Карајанов.

image-6bcb796c3feac8d7edf9f57df89e0ced097091c635c0e3e941c45c1b81e6e126-V

Претставниците на ОМД беа облечени во традиционални македонски фолклорни носии и претставуваа атракција за многубројните туристи од целиот свет.

image-5e4ab5f60fbad143b0897a62b29571890c388d68d4de453ec3d0d36495bbb09f-V

Државното знаме на Република Македонија ќе се вее на Вол стрит до 11 септември 2014 г., каде во чест на жртвите од терористичките напади, повторно ќе биде подигнато американското знаме.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести