сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Макети што ќе ве потсетуваат да ја намалите брзината

maketa500

Поврзани вести

Како дел од кампањата „Почитувај ги правилата, почитувај го животот“ освен што на возачите денеска им беа делени флаери на улицата „Партизански одреди“, беше промовирана и нова превентивна мерка во сообраќајот.

Станува збор за поставување на макети со изглед на полициски службеник, кој ќе имаат за цел да им укажуваат на учесниците во сообраќајот да бидат внимателни.

– Макетите со полицаец ќе бидат поставувани на различни локации, возачите и сите учесници во сообраќајот треба да бидат внимателни без разлика дали се работи за макета, или се работи за вистинска контрола или пак воопшто нема контрола на соодветната сообраќајна делница, парвилата секогаш мора да се почитуваат, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести