вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Малешевско-пијанечка свадба со 1.000 сватови и 5.000 гости

Младоженецот и невестата и годинава беа избрани на конкурс, со кој е предвидено најмалку едниот од двајцата да е од Малеш или Пијанец. Тоа годинава е невестата Драгана Васева од Делчево, а младоженец е штипјанецот Димитар Шалев.

svadba

Последни вести

Веќе се завршени сите подготовки, со погача, шарени бонбони и ракија се врачени поканите, а зурлите и тапаните утре наутро ќе го означат финалниот ден на осмата Пијанечко-малешевска свадба, која ќе се одржи во Делчево, со што градот во Пијанец ќе ги одбележи и 70-годишнината од своето ослободување и Денот на независноста на Македонија, пишува Дневник.

Паралелно ќе се организира и традиционалниот меѓународен фолклорен фестивал, кој во Делчево се одржува 38. пат, а годинава ќе настапат 15 домашни и странски фолклорни ансамбли.

Младоженецот и невестата и годинава беа избрани на конкурс, со кој е предвидено најмалку едниот од двајцата да е од Малеш или Пијанец. Тоа годинава е невестата Драгана Васева од Делчево, а младоженец е штипјанецот Димитар Шалев.

– Манифестацијата Малешевско-пијанечка свадба ја почнавме во рамките на туристичката понуда на источниот регион, со цел да се зачуваат старите обичаи и да се промовираат и афирмираат пред гостите и туристите, истакнуваат од делчевската локална самоуправа, која, во соработка со малешевските општини Берово и Пехчево, е покровител на манифестацијата, која е поддржана и од Министерството за култура, а организатор е KУД „Гоце Делчев“ од Делчево, пренесе Дневник.

Организаторите очекуваат на Пијанечко-малешевската свадба во Делчево да дојдат 5.000 гости и туристи, а само бројот на сватовите и на членовите на 15-те фолклорни ансамбли од Македонија и од странство треба да биде поголем од 1.000.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести