Свет

Малезија не се откажува од потрагата по исчезнатиот Боинг

Малезија не се откажува од потрагата по исчезнатиот Боинг

Малезија објави дека не се откажува од потрагата по Боингот на компанијата „Малезија ерлајнс“, кој мистериозно изчезна на 8 март минатата година на летот од Куала Лумпур кон Пекинг.

По шестмесечно истражување на дното на јужниот дел на Индискиот Океан, кое не даде никакви резултати, 239-те патници и членови на екипажот и официјално се прогласени за мртви и поголемиот дел на истражувачки тимови минатиот месец ја прекинаа потрагата.

Министерот за транспорт на Малезија, Лиов Тионг Таи денеска соопшти дека заедно со кинески бродови и опрема ќе продолжи трагањето по авионот. Одлуката е донесена и по инсистирање на Пекинг, најмногу поради тоа што на летот имало најмногу кинески државјани, пренесува МИА.

Малезија договара и повторно вклучување на австралиски тимови кои располагаат со софистицирани сонари. Овие тимови од мај минатата година истражија над 6.000 километри квадратни на морското дно, но не најдоа никаква трага.