понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Малезија: Нема податоци за било каков повик од копилотот на исчезнатиот авион

maleziski minister

Поврзани вести

Владата на Малезија денеска ги отфрли тврдењата дека од исчезнатиот патнички авион на „Малезија ерлајнс“ имало било какви телефонски повици непоредно пред исчезнувањето на авионот од радарскиот екран.

Дневникот „Њу стејт тајмс“, повикувајќи се на анонимен извор, вчера објавил дека копилотот Фарик Абдул Хамид, телефонирал од авионот, но дека повикот веднаш бил прекинат, најверојатно, бидејќи авионот брзо се оддалечувал од телекомуникациската кула.

Објавени се и непотврдени извештаи, според кои и капетанот на авионот Захари Ахмед Шах телефонирал пред или во текот на летото.

Министерот за транспорт на Малезија, Хишамудин Хусеин, рекол дека властите немаат податоци за било каков повик од пилотската кабина на авионот, кој што на осми март исчезна со 239 патници и членови на екипажот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести