недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Малезија се приклучи на истрагата за несреќата на малезискиот авион

Airplane crash in Donetsk

Последни вести

Малезија се приклучи на истрагата на причините за несреќата на авионот на „Малезија ерлајнс“ во Источна Украина, соопшти главниот малезиски обвинител Абдула Гани Патал.

Во истрагата за несреќата веќе учествуваат Холандија, Украина, Белгија и Австралија. Со истрагата раководи Холандија, бидејќи две третини од вкупно 298 лица на авионот беа холандски државјани.

Малезија доби покана да се приклучи кон истрагата на 28 ноември, јави главниот обвинител на Малезија.

Најчитани вести