петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Малезиската армија му влегла во трага на исчезнатиот малезиски авион

Авионот не е подалеку од местото каде за последен пат пилотот стапил во контакт со аеродромските контролори пред четири дена.

avion malezija isceznat

Поврзани вести

Војската на Малезија верува дека преку радар денеска му влегла во трага на исчезнатиот авион „Боинг 777-200“ над Малакскиот проток, соопшти воен извор.

Според нив, авионот не е  подалеку од местото каде за последен пат  пилотот стапил во контакт со аеродромските контролори пред четири дена.

„Авионот го смени курсот по Кота Бар и се спушти на помала височина. Успеа да влезе во Малакскиот проток“, истакна малезиски воен претставник, кој е задолжен за информирање во врска со истрагата.

Малакскиот проток е еден од најфрекфентните пловни канали во светот, кој се протега покрај западниот брег на Малезија и ги поврзува Андаманското Море и Индискиот Океан на запад и Јужнокинеското Море и Тихиот Океан на исток.

Авиокомпанијата „Малезијан Ерлајнс“ во саботата соопшти дека авионот, во кој се наоѓале 239 патници и членови на екипажот, еден час по полетувањето од Куала Лумпур кон Пекинг последниот контакт со контролорите на летот го остварил кај источниот малезиски град Кота Бар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести