петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Малезиската авијација под истрага поради исчезнување на МХ370

avion

Поврзани вести

Малезиските власти започнаа истрага во врвот на цивилната и воената авијација за да се утврди зошто се пропуштени сите можности да го идентификуваат и лоцираат летот МХ370 во првите хаотични часови по неговото исчезнување.

Како што за Ројтерс изјави висок малезиски функционер, прелиминарната истрага започна во моментот на зголемени тензии меѓу цивилните и воените власти околу прашањето кој сноси поголема одговорност за првичната конфузија и грешка, кои ја доведоа еднонеделната потрага по авионот во погрешен океан.

„Истражуваме што се случуваше во тој момент и не можам да кажам повеќе од тоа, бидејќи се вклучени и војската и владата,“ изјави тоа официјално лице.

Во интервју за Ројтерс минатиот викенд, извршниот директор на Малезија ерлајнс, Ахмед Јахја изјави дека внатрешната истрага е во тек, иако одби да открие детали.

Нејасно е кој во владата би можел да биде надлежен за таква истрага.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести